ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 4 - 1 ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

26 03 2016 - 3:30 am at ΒΥΡΩΝΑΣ

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 4-1

1° μέρος

Από την αρχή του αγώνα, ο Αθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και κλείνοντας στο μισό δικό τους τα Βριλήσσια έψαξε για το γκολ. Άλλωστε αυτή ήταν και η οδηγία του Τάσου Τασιόπουλου, να μπουν δυνατά και να ψάξουν όσο πιο γρήγορα γίνεται για το γκολ… Κάτι το οποίο όπως απο δείχθηκε δεν ήταν κι εύκολη υπόθεση, αφού τα Βριλήσσια, έδειξαν πως ήξεραν για ποιο λόγο παρατάχθηκαν στον Βύρωνα και τι ήθελαν να διεκδικήσουν. Κι όλα αυτά πήγαιναν ρολόϊ, για τους φιλοξενουμένους, στο πρώτο μέρος και μέχρι το χρονόμετρο να δείξει το 38’. Μέχρι εκείνη τη στιγμή τόσο ο Λιάπας, όσο και ο Χατζηφόρος δεν είχαν ακουμπήσει την μπάλα ή μόνον σε κανένα – δυο εύκολα σουτ, που έγινα εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι πίεζαν μεν, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να εξουδετερώνουν εύκολα όποιος κίνδυνος πήγαινε να δημιουργηθεί. Όμως κι ενώ όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα έληγε ισόπαλο 0-0, εν τέλει όπως αναφέρθηκε ήρθε το 38’,όπου το κόρνερ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι ανέλαβε να εκτελέσει ο Νίκος Κρασώνης που ήταν ο πρωταγωνιστής της
χθεσινής αναμέτρηση. Η εκτέλεση ήταν άριστη η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή των Βριλησσίων και ο Γκαλγκανόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς. Σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο μέρος.

2° μέρος

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν ξεκίνησαν και τόσο καλά για τους «λόρδους», αφού μόλις στο ένα λεπτό αγώνα τα Βριλήσσια άνοιξαν το σκορ. Σε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή το ανέλαβε να το εκτελέσει ο Σταύρακας και με ωραίο δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λιάπα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Όμως η απάντηση του Αθηναϊκού ήρθε μετά από δυο λεπτά. Όταν και πάλι ο Κρασώνης ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ από τη δεξιά πλευρά όπως κατέβαινε η ομάδα του, στέλνοντας συστημένη την μπάλα στο κεφάλι του Βασιλάκη που την βρήκε ίσα-ίσα για να ξεγελάσει τον Χατζηφορο και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 2-1. Στο 59’ ένα ωραίο δυνατό σουτ του Κατσιμίχα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα μόλις αουτ. Όμως ο Αθηναϊκός που συνέχιζε να πιέζει κατάφερε στο 63’ και πάλι από στημένο να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Ο Παριανός εκτέλεσε φάουλ και ο Μοροσάνου με κεφαλιά έκανε το 3-1. Κι ενώ θα περίμενε κανείς να δει τον Αθηναϊκός να οπισθοχωρεί, έγινε το αντίθετο. Ο Τάσος Τασιόπουλος φώναξε στους παίκτες του να μην κλειστούν! Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στο 83’ ο Κρασώνης να κλέψει την μπάλα από λάθος των αμυνομένων και μέσα στην περιοχή ελίχθηκε θαυμάσια, κάνοντας ντρίπλα με το δεξί, και φέρνοντας την μπάλα στο αριστερό σούταρε δυνατά από πλάγια θέση , για να κάνει το 4-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διακρίθηκαν:

Aπο τους νικητές οι Ζαφειράτος, Κρασώνης, Βασιλάκης και Παριανός. Ενώ από τα Βριλήσσια άρεσαν οι Σταυρακάκης και Μάρκου. Πολύ καλή διαιτησία των Μητράκου και Κασιμάτη με Βαξαβανέλλη.

Συνθέσεις:

Αθηναϊκός (Τασιόπουλος): Λιάπας, Ζαφειράτος, Κύριος, Βασιλάκης (85’ Τσίτσας), Κουστουμπέκης, Μοροσάνου, Χρισστόπουλος (59’ Βουρλούμης), Σούλας, Κρασώνης, Παριανός, Γκαλγκανόπουλος (70’
Βοτσαίτης).

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ: Χατζηφόρος, Βλάχος, Δημητρέλος (82′ Σχοινάς), Μπαντούνας, Γκρέκος, Σταυρακάκης (90′ Τσιούμας), Γκότσης, Μάρκου, Σταύρακας, Κατσιμίχας, Μακρυπίδης (66′ Παπαναστασόπου-