ΕΛΕΥΘ/ΠΟΛΗ 1 - 3 ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

9 01 2016 - 3:00 am at ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Αθηναϊκός αντιμετωπίζοντας την ομάδα της Eλευθερούπολης η οποία όσα τέρματα είχε δεχτεί στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος αλλά τόσα δέχτηκε από την ομάδα των λόρδων.

Η διοίκηση του αθηναϊκού φαίνεται πως γνωρίζει καλά τον τρόπο προς τις επιτυχίες και δεν επαναπαύεται επ ουδενί στις δάφνες της, καθώς πέρα από όλα τα όσα έχει καταφέρει μέχρι σήμερα, απέκτησε και έναν πάρα πολύ ταλαντούχο και νεαρό παίκτη από την Φ.Σ. Κοζάνη, Νίκο Κρασώνη, (γιο του Κώστα Κρασώνη που έχει γράψει χρυσή ιστορία στον Αθηναϊκο σαν ποδοσφαιριστής.) Ο νεαρός ποδοσφαριστής έκανε έντονη αίσθηση στο ντεμπούτο του πετυχαίνοντας μάλιστα και το πρώτο του τέρμα. Το απόκτημα του Αθηναϊκου προέρχεται από τις Ακαδημίες του Παναθηναϊκού όπου έχει αγωνιστεί στις ομάδες Κ-15 και Κ-17 του τριφυλλιού, όπως επίσης είχε κληθεί και στην Εθνική Παίδων.

Ο Επικεφαλής του Ποδοσφαίρου Γιώργος Ζαφειρόπουλος σε δηλώσεις του αναφέρεται:

“θα κάνουμε ότι χρειαστεί προκείμενου ο Αθηναϊκός να πετύχει το στόχο του που δεν είναι άλλος από την Άνοδο.. Οι πραγματικοί φίλοι του Αθηναϊκού δεν έχουν δικαίωμα να ολιγωρήσουν και πρέπει να βοηθήσουν με κάθε τρόπο την ομάδα..”.

Ο Αντιπρόεδρος Χάρης Κουνιάκης απηύθυνε κάλεσμα στους παλαιούς παράγοντες:

“Καλώ όλους του παλαιούς παράγοντες του Αθηναϊκού να παρουσιαστούν και να βοηθήσουν την ομάδα τώρα που τους χρειάζεται. Οι παίχτες του Αθηναϊκου οδηγούν την ομάδα στις κατηγορίες που ανήκει..”

Το Παιχνίδι

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και κατάφεραν με 2 γκολ μέσα σε 17 λεπτά του βρισκόμενου σε “ημιαγρία” κατάσταση
Αντρέϊ Κιούτακ να προηγηθούν 2-0 “κόβοντας” τα πόδια των αντιπάλων τους. Το 0-1 έγινε στο 5ο λεπτό με καταπληκτική σέντρα του Παριανού και πλασέ του Κιούτακ και πριν συνέλθουν οι γηπεδούχοι ο Ρουμάνος αρχισκόρερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 17ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά απο μπαλιά-ξυραφιά του Βοτσαϊτη. Στο 25ο λεπτό ακυρώθηκε μάλλον κακώς και 3ο γκολ του Κιούτακ και ενω μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι.

Στην επανάληψη η Ελευθερούπολη μπήκε πιο δυνατά,πίεσε ως ενα σημείο τον αντίπαλo της χωρίς όμως να του δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα. Στο διάστημα αυτό ο Αθηναϊκός έβγαινε σε αντεπιθέσεις-φαρμάκι και στο 77ο λεπτό ο μετά απο 3 μήνες Μποσνιάκου έβγαλε σε δεύτερο χρόνο εκπληκτική μπαλιά στον νεοαποκτηθέντα Νικόλα Κρασώνη που με αριστουργηματικό γωνιακό σουτ έκανε το 0-3. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν σε 1-3 στο 83ο λεπτό και το ματς έλήξε με τον Αθηναϊκό να πετυχαίνει την 8η νίκη του εκτός έδρας σε ισάριθμα ματς.

Καλή και δυνατή η ομάδα της Ελευθερούπολης δείχνει ικανή να παλέψει μέχρι τέλους για την άνοδο, της ευχόμαστε καλή συνέχεια και στον προπονητή της Βλάση Χατζηαναστασίου να καταφέρει τους στόχους του. Ανεκδιήγητος ο διαιτητής Ευθυμίου με σωρεία λαθών και σίγουρα με τέτοιες διαιτησίες δεν ανεβαίνει επίπεδα το αθηναϊκό ποδόσφαιρο.

Συνθέσεις

Ελευθερούπολη: Χατζάκης, Μπίνης, Δαυίδ Φ., Πολυτσέρης, Φατούρος, Βλάχος, Μουκίδης (46’ Χαραλάμπους), Μακρής, Σπάρος (55’ Τζήμας), Τσουτσουδάκης, Δαυίδ Κ. (46’ Χαλάς)

Αθηναϊκος: Λιάπας, Τζαλακώστας, Βοτσαΐτης (46’ Βασιλάκης), Καμπάκος, Κουστουμπέκης, Μοροσάνου, Μποσνιάκου (84’ Καρβελάς), Σούλας, Κρασώνης, Παριανός (55’ Λάιος), Κιουτάκ